Podczas odchudzania koniecznie należy pamiętać o postawieniu przysłowiowej kropki nad „i” O czym zapomina 8 osób na 10, która się odchudzają.
Czym jest ta kropka?
Otóż jest to stabilizacja wagi, od której zależy długotrwały efekt, czasem naprawdę sporych wyrzeczeń podczas kilkumiesięcznego odchudzania.
Osoby z którymi pracuję, czasem maja za sobą liczne próby odchudzania i wymieniają liczne diety, które stosowały ale na moje pytanie jak wyglądała stabilizacja po stosowaniu kolejnej diety zapada cisza!
Niestety dla większości osób odchudzanie to mały epizod w życiu do którego motywuje nas wakacyjny wyjazd, ślub lub jakaś uroczystość rodzinna. Często liczymy, że później jakoś to będzie i dlatego 50% osób spotyka efekt jo-jo.
Czym jest Stabilizacja wagi – to nic innego jak powolne wychodzenie z diety, czym dłużej trwa stabilizacja wagi tym większa szansa na to, ze waga nie wróci. Minimalny okres stabilizacji powinien wynosić tyle ile stosowaliśmy dietę!
Musimy pamiętać o tym, ze utrata 10, 15 kg to dla organizmu duża zmiana i organizm będzie dążył do jej zniwelowania, między innymi jest to związane z tym, ze raz wytworzone komórki tłuszczowe pozostaną w naszym organizmie na stałe inną sprawą jest czy te „magazyny tłuszczu” będą puste czy pełne? Musisz pamiętać, ze Twój organizm ma sporo miejsca w właśnie opróżnionych magazynach i chętnie ponownie je zapełni… tkanką tłuszczową.
Podczas stabilizacji wagi nadal musisz pracować nad swoimi nawykami żywieniowymi. Jeżeli podczas odchudzania współpracowałeś z osobą, która cię prowadziła to na pewno część konsultacji była poświęcona na edukację żywieniową. To właśnie edukacja żywieniowa jest podstawą do wprowadzania racjonalnych zmian w Twojej diecie.
Wszyscy moi klienci mają dostęp do platformy edukacyjnej, która niezależnie od indywidualnej pracy prowadzi edukację żywieniową co 14 dni obejmującą 12 kluczowych tematów naszej codziennej diety.
A każdy kto ukończy Szkołę Prawidłowego Odżywiania otrzymuje Certyfikat ukończenia kursu i zostaje swoim rodzinnym „dietetykiem”, który świadomie może dbać o dietę swoją i swojej rodziny.
Podczas stabilizacji wagi zwracamy uwagę na to co, jak i ile jemy dokładnie tak samo jak podczas odchudzania tylko, że możemy pozwolić sobie na rozsądne zwiększanie kaloryczności posiłków jednocześnie kontrolując, żeby dzienna dawka kalorii nie przekroczyła poziomu naszego metabolizmu.
Pamiętaj, że właściwie dobrana dieta musi podczas odchudzania podnieść Twój metabolizm spoczynkowy o przynajmniej 20% a to będzie miało miejsce tylko wtedy gdy będąc na diecie będziesz dostarczać właściwą ilość wartościowego białka. Każdy z nas ma swoje indywidualne zapotrzebowanie na białko o czym mówi tzw. współczynnik Protein Factor (PF). Jeżeli nie dostarczamy odpowiedniej ilości białka a jest to domena wszelkich diet niedoborowych to chudniemy z mięśni.
Na początku waga szybko pokazuje efekty bo mięśnie są 4 razy cięższa od tkanki tłuszczowej ale nie zdajemy sobie sprawy, ze później waga wróci z nawiązką.
Podstawa odpowiedniej stabilizacji wagi to oczywiście:
- Odpowiednio skomponowane śniadanie oparte na węglowodanach złożonych i białku, takie śniadanie powinno dostarczyć ok. 20g białka, wartościowy błonnik i nie więcej niż 5g tłuszczu
- Musimy jeść 4-5 posiłków co ok. 3 godziny a ostatni posiłek spożywać 3 godziny przed udaniem się na odpoczynek nocny
- Pamiętaj o właściwym bilansie płynów min. 8 szklanek wody dziennie
- Oczywiście niezbędna jest aktywność fizyczna min. 3 razy w tygodniu po 40 minut
- 5 porcji warzyw i owoców każdego dnia to niezbędne źródło wartościowego błonnika o którym musisz pamiętać każdego dnia
- Ogranicz alkohol i słodycze
- Pamiętaj, że na koniec każdego dnia bilans kalorii i spożytego białka musi się zgadzać
Dlatego warto po zakończeniu odchudzania wykonać Analizę Składu Ciała, która poda Ci aktualne parametry Twojego organizmu i tego się trzymaj
Tak, wiem to nadal prawie dieta ale pamiętaj ze słowo dieta to nie znaczy odchudzanie tylko styl odżywiania i może on być zdrowy lub niezdrowy a jeżeli chcesz nie mieć problemów z nadwagą to Twoje nawyki żywieniowe muszą być prawidłowe.
Podczas stabilizacji wagi zwiększanie wartości kalorycznych powinno odbywać się stopniowo i tygodniowo powinno oscylować w okolicy 100 kcal czyli np. jeżeli podczas diety dostarczałeś około 1500 kcal a Twój metabolizm obecnie wynosi 2500 kcal to żeby dojść do takiego spożycia kalorii zajmie to okres ok. 10 tygodni
Oczywiście 100 kcal to nie wiele ( jedna kromka posnego chleba ma ok. 100 kcal) więc uważaj na swoje zachcianki, raczej wzbogacaj swoje dotychczasowe posiłki niż masz zjeść dodatkowo np. kawałek pizzy. Oczywiście nie zwiększaj porcji węglowodanów (ziemniaki, makaron, ryż, kasza) a raczej produkty bogatych w błonnik i białko, zdrowe tłuszcze (polecam warzywa strączkowe i ryby oraz soję) Wybieraj produkty jak najmniej przetworzone co zmusi Twój układ pokarmowy i trawienny do wytężonej Pracy przez co będziesz spalać więcej kalorii.
Jeżeli natomiast szukasz wygody podczas stabilizacji to polecam rozwiązanie, które znakomicie upraszcza proces stabilizacji wagi a zarazem pomaga osiągnąć zalecane spożycie błonnika, białka, witamin i minerałów a zarazem kontroluje kaloryczność pozostawiając Ci większą swobodę w zjedzeniu porcji ciasta czy wypiciu kieliszka ulubionego wina.
Poznaj Skuteczny Program do Stabilizacji Wagi
* wszelkie prawa zastrzeżone & Centrum Promocji Wellness – Prawa autorskie