O NADCIŚNIENIU TĘTNICZYM SŁÓW KILKA

Często wraz z wiekiem, źle zbilansowana dietą (czego wynikiem jest nadwaga i otyłość), brakiem aktywności fizycznej jest związane nadciśnienie. Sprawa bardzo poważna i nie wolno jej lekceważyć.

1_medium1 Musisz mieć świadomość, że możesz nad tym zapanować i nigdy do niego nie dopuścić prowadząc zdrowy tryb życia i zwracając w swojej diecie na kilka szczegółów. Ostatnio wielu klientów naszego Centrum Promocji Wellness pyta jak poradzić sobie z problem nadciśnienia, więc przytoczę tu praktyczne wskazówki Agaty Lewandowskiej

Twoje serce pompuje krew bogatą w tlen do całego ciała przez system naczyń krwionośnych zwanych tętnicami. W momencie wypchnięcia z serca krew naciska na ściany tętnic. Siła skierowana przeciwko ścianie nazywana jest ciśnieniem tętniczym.

Jeśli twoje ciśnienie tętnicze na skutek:

  • palenia papierosów
  • zbyt małej aktywności fizycznej
  • otyłości
  • dużego spożycia sodu
  • dużego spożycia alkoholu
  • stresu

wzrasta powyżej 140/90 mm Hg i utrzymuje się na tym poziomie może to oznaczać, że chorujesz na nadciśnienie tętnicze.

Objawia się najczęściej:

  • Uczuciem ucisku
  • Bólem
  • Zawrotami głowy

Nieleczone wysokie ciśnienie krwi może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych takich jak udar mózgu, zawał serca, niewydolność serca i uszkodzenie nerek. Dlatego tak ważna jest troska o poziom ciśnienia. Natura na szczęści pozwoliła Ci wpływać na poziom Twojego ciśnienia. Wykorzystaj to więc.

Drastyczne ograniczenie spożycia soli kuchennej, w nadciśnieniu samoistnym prowadzi do znacznego obniżenia ciśnienia. Jest to ogromna szansa dla Ciebie na polepszenie Twojego komfortu i samopoczucia.
Dzienna dawka zalecana soli : 7-8g, jest przez wszystkich przekraczana co najmniej dwukrotnie.

Zwróć wiec szczególna uwagę na zawartość soli w produktach oraz w miarę możliwości nie dosalaj dodatkowo potraw. Ponieważ na początku trudno jest się przyzwyczaić do zupełnie nowego smaku potraw, możesz stosować sól potasową, dostępna w aptekach.

Warto również spróbować przypraw ziołowych jak bazylia, tymianek, estragon, które nadają potrawom lekki słonawy smak. Urozmaicenie smakowe daje również czosnek, chrzan, natka pietruszki, koperek, kminek, wanilia oraz sok z cytryny.

Spójrz poniżej i porównaj jak działają na Twoje nadciśnienie poszczególne produkty …

  • Produkty spożywcze o największej zawartości sodu (ponad 1200mg sodu na 100g produktu)
    Trwałe wędliny podrobowe, śledzie solone, sery owcze i topione, słone pieczywa, przegryzki jak: chipsy, snacki, mieszanki przyprawowe jak Vegeta, kostki rosołowe i buliony w proszku
  • Produkty spożywcze o dużej zawartości sodu (około 400 mg sodu na 100g produktu)
    Gotowe sosy i zupy, kiełbasy, konserwy rybne, ryby wędzone, bułeczki, chleb, konserwy i soki warzywne
  • Produkty spożywcze o średniej zawartości sodu ( do 120mg sodu na 100g produktu)
    Mleko i produkty mleczne, jaja, ciasta, mięso, drób, dziczyzna, seler, szpinak, marchew, soki
  • Produkty spożywcze o najmniejszej zawartości sodu (do 40 mg sodu na 100 g produktu)
    Świeże owoce, soki owocowe, orzechy (nie solone), dżem, miód, świeże warzywa, ziemniaki, kapusta, twarożek, herbata

Nie muszę Ci chyba mówić, ze należy wykluczyć produkty, gdzie dawka sodu w 100 gramach produktu wynosi powyżej 1200mg sodu. Daje nam to równowartość 3g soli, czyli prawie łyżeczkę soli, w tak małej porcji produktu. Nie jedzenie solonych śledzi i chipsów jest możliwe, sam się przekonasz!
Odwrotne do sodu działanie na ciśnienie ma potas, który obniża ciśnienie . Dlatego w diecie muszą się znaleźć produkty będące jego najlepszym źródłem, a wiec: pomidory, owoce i soki owocowe, mleko, ziemniaki, mięso. Szczególnie godny polecenia jest sok pomidorowy, którego szklanka zawiera około 620 mg potasu. Należy jednak zwrócić uwagę, czy producent soku dla poprawienia jego smaku nie dodał soli. Wtedy lepiej z gotowego soku zrezygnować i przyrządzić go w domu ze świeżych pomidorów.

Spośród owoców najwięcej potasu zawierają pomarańcze, banany i awokado. Bogate w potas są również owoce suszone.

W nadciśnieniu wspomagające działanie ma również witamina C. Dlatego warto przypomnieć, które produkty są szczególnie bogate w tę witaminę: natka pietruszki (177,7 mg witaminy C/100 g produktu), papryka czerwona (144 mg), brukselka (94 mg), brokuły (83 mg), szpinak (67,8 mg), kapusta włoska (64mg), kapusta biała (48 mg), cytryna i pomarańcza (49-50 mg).

Ze względu na obciążenie organizmu nadciśnieniem, nie należy przeciążać organizmu. W niewydolności krążenia bardzo często dochodzi do zaburzeń czynności przewodu pokarmowego. Dlatego należy stosować dietę lekko strawna, z wyłączeniem potraw i produktów długo zalegających w żołądku. Warzywa strączkowe i kapusta, jeżeli źle na nie reagujesz, możesz usunąć je z jadłospisu z powodu ich właściwości wzdymających.

Aby nie obciążać przewodu pokarmowego, dzienną racje pokarmową należy podzielić co najmniej na: 5 małych objętościowo posiłków: I śniadanie, II śniadanie, obiad, podwieczorek i kolacje

Ostatni posiłek spożywa się nie później niż 2-3 godziny przed snem. Z powodu zatrzymywania wody w organizmie należy raczej zrezygnować z przyrządzania zup. Podczas przyrządzania potraw należy unikać smażenia i duszenia poprzedzonego obsmażaniem. Najbardziej wskazane jest gotowanie w wodzie i na parze, pieczenie w folii oraz duszenie bez obsmażania.

Dodatkowo aby polepszyć swój stan zdrowia spróbuj:

  • Rzucić palenie
  • Regularnie uprawiać ćwiczenia fizyczne
  • Unikać stresu
  • Regularnie sprawdzać ciśnienie tętnicze
  • Nie pić alkoholu – jest Twoim największym wrogiem, zaraz po soli!!!
  • Pamiętać o jedzeniu produktów bogatych w potas
  • Nie jeść słodyczy
  • Ograniczać tłuszcze zwierzęce

Proponowany jadłospis przy nadciśnieniu tętniczym:

Jadłospis 1
I śniadanie Zupa mleczna z płatkami pszennymi, kajzerka z margaryna, polędwica drobiowa i pomidorem
II śniadanie bułka z serkiem twarogowym ziarnistym, sok owocowy, brzoskwinia
Obiad Kurczak pieczony w folii, ziemniaki puree, gotowane buraczki, tarta marchewka z jabłkiem
Podwieczorek Jogurt naturalny
Kolacja Chleb biały z margaryna, gotowana wołowina, sałatka z pomidorów i ogórków, herbata z mlekiem

Jadłospis 2
I śniadanie Chleb biały z margaryna, twarożek ze szczypiorkiem, herbata z mlekiem
II śniadanie Pomarańcza, jogurt naturalny
Obiad Pulpety z cielęciny, sos koperkowy, kasza gryczana, sałata z olejem, sok owocowy
Podwieczorek Jabłko pieczone
Kolacja Kajzerka z margaryna, ryba gotowana po grecku, herbata z mlekiem

Jadłospis 3
I śniadanie Zupa mleczna z płatkami owsianymi, grahamka z szynka gotowana, sałata i ogórkiem
II śniadanie Banan, bułka z twarogiem i szczypiorkiem
Obiad Bitki wołowe pieczone w piekarniku, ziemniaki z wody, brukselka, sałatka z pomidorów z oliwa
Podwieczorek Grejpfrut
Kolacja chleb biały z margaryna, twarożek ze szczypiorkiem, sok pomidorowy z bazylia

Pamiętaj, że dla Twojego serca bardzo pomocna jest suplementacja kwasami OMEGA 3, których działanie jest bardzo szeroki i dobroczynne dla Twojego serca.

Więc jeżeli nie jesz w tygodniu 3 porcji (ok200g) owoców morza, ryb, nie pijesz siemia lnianego to koniecznie uzupełnij swoją dietę suplementami kwasów omega3

Polecam suplement Herbalifeline polecany przez laureata nagrody Nobla prof. L. Ignaro, omega-3który poświęcił się badaniom nad zdrowiem Serca
Herbalifeline to pierwsze kwasy omeg3 dostępne na rynku ponad 20 lat , które zawierają kwasy EPA i DHA wspomagające utrzymanie dobrej kondycji serca. Aby uzyskać pożądany efekt spożywaj 250 mg EPA i DHA codziennie, zgodnie z zaleceniami Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Żywności EFSA.

Kwasy DHA odgrywają też ważna rolę w prawidłowej Pracy mózgu i narządów wzroku

Więcej informacji na temat Herbalifeline znajdziesz >>>>TUTAJ

poczuj_roznice* wszelkie prawa zastrzeżone & Centrum Promocji Wellness – Prawa autorskie

Be Sociable, Share!
Ten wpis został opublikowany w kategorii diety, suplementy diety, Wellness, Zdrowe Odżywianie, Zdrowe Serce i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz