OTYŁOŚĆ BRZUSZNA CZYLI FIGURA TYPU JABŁKO

Zanim wystąpi otyłość brzuszna wygląda to przeważnie tak…

obwód1Wahania naszej masy ciała na przestrzeni roku mają często miejsce, ważne żeby ją regularnie kontrolować np. raz w tygodniu. Drobne wahania wagi do 5% masy ciała można samemu skutecznie kontrolować. Czasem wystarczy trochę ruchu 3-4 razy w tygodniu po 30-40 minut i ograniczenie spożywanych kalorii eliminując np. węglowodany czyli cukier pod różnymi postaciami  oraz właściwe spożycie wody ok. 2,5l na dzień i po 2-4 tygodniach wszystko wraca do normy. Niestety część osób ma „wagę ma w oku” i dopiero kiedy ubrania stają się za ciasne szukają pomocy. Ten problem, oczywiście  z fachową pomocą i właściwą dietą można w miarę szybko rozwiązać zakładając ubytek wagi 3-5 kg na miesiąc.

Ale jest też spora grupa osób, która nie kontroluje swojej wagi a do swojego obicia w lustrze już się przyzwyczaiła i nie zdaje sobie sprawy, ze z roku na rok mają po kilka kg za dużo.

Taka ciekawostka, którą często przytaczam. Jedząc tylko 100 kcal dziennie (np. jedna kromka chleba) ponad swój metabolizm przytyjemy 5 kg w roku.  Po drodze kupimy nowe, trochę inne ubrania i może to zostać nie zauważone. Kolejny rok i znów parę kg więcej itd.., nagle zaczynamy obserwować że z przodu zaczyna coś sterczeć i nasza figura zaczyna upodabniać się do jabłka! Panowie mówią na to „mięsień piwny”.

Te osoby, które w tym momencie reagują i zaczynają się odchudzać podejmują właściwą decyzje nie tylko ze względu na efekt wizualny ale zdrowotny o czym nie wszyscy wiedzą.

Musisz wiedzieć, ze otyłość brzuszna, zwana także otyłością typu jabłko bardzo niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie! Najnowsze badania pokazują, że otyłość brzuszna może być przyczyną poważnych problemów zdrowotnych: nadciśnienia i zawałów serca.

Powiem więcej, czasem pracuje z osobami, które współczynnik BMI mają prawidłowy ale mają tendencję do odkładania się tkanki tłuszczowej na brzuchu…

Kto jest narażony na otyłość brzuszną?

Najczęstszymi przyczynami otyłości brzusznej jest brak ruchu oraz objadanie się. Na to drugie wpływ bardzo często ma spora dawka stresu. Stres obniża poziom testosteronu i podwyższa poziom kortyzolu–hormonu stresu. Jest on częstą przyczyną kompulsywnego przejadania się pod wpływem dużych emocji. Większość ludzi cierpiących na ten rodzaj otyłości to osoby, które prowadzą siedzący tryb życia i niewiele mają wspólnego ze sportem. Przyczyn tej otyłości można doszukiwać się także w podłożu genetycznym, ale dotyczy ona w tym przypadku jedynie 20 % zmagających się z nią osób.

Teraz trochę postraszę osoby z tzw. brzuszkiem…

Jednym ze skutków otyłości brzusznej są zaburzenia metaboliczne i podwyższony poziom cholesterolu. Ponadto może ona grozić zawałem serca, chorobą wieńcową, miażdżycą, czy nadciśnieniem tętniczym. Pomijając względy wizualne, powinniśmy pozbyć się oponki na brzuchu przez wzgląd na nasz kręgosłup, który jest w tym przypadku bardzo obciążony.

Osoby z otyłością brzuszną często cierpią na problemy z oddychaniem , ponieważ tłuszcz zgromadzony  wokół przepony uciska ją i sprawia, że powietrze trudniej dostaje się do płuc (pojawiają się także bezdechy senne, które zagrażają życiu). Wszystko to uniemożliwia wykonywanie energicznych i intensywnych ruchów – stajemy się spowolnieni i  ociężali. Co więcej, przy otyłości brzusznej takie organy jak trzustka, czy żołądek stale są ściśnięte przez tłuszcz i nie mogą odpowiednio funkcjonować.

Otyłość brzuszna, jest łatwa do zdiagnozowania!

otylosc_brzuszna

Obwód naszej talii pozwala oszacować ilość tłuszczu trzewnego w organizmie. Obwód brzucha na wysokości pępka nie powinien przekraczać 102 cm u mężczyzn oraz 88 cm u kobiet. 

Jeśli zauważasz u siebie początki otyłości brzusznej nie zwlekaj! Pozbądź się niepotrzebnego tłuszczu, a uchronisz się przed poważnymi konsekwencjami dla twojego organizmu.

Ale już dziś ostaw alkohol, słodycze, tłuste i słone potrawy, by uchronić się przed poważnym problemem.

Oczywiście zapraszam wszystkie osoby z problemem otyłości brzusznej do kontaktu, chętnie skutecznie pomogę pozbyć się niechcianej oponki!

Formularz Konsultacyjny możesz wypełnić >>>> TUTAJ  

69637_547959618556783_956248662_n

 

* wszelkie prawa zastrzeżone & Centrum Promocji Wellness – Prawa autorskie

——————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————

>> REKLAMA

 

Be Sociable, Share!
Ten wpis został opublikowany w kategorii diety, Skuteczne Odchudzanie, Wellness, Zdrowe Odżywianie, Zdrowe Serce i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz