BŁONNIK KONTRA BŁONNIK

Niejednokrotnie słyszeliście o tym, że należy jeść produkty pełnoziarniste, warzywa i owoce, które są zdrowe i mają w sobie również dużo wartościowego błonnika.

woman with fruits rejecting junk foodW Polsce zaleca się spożywanie 30g błonnika dziennie ale jemy go kilka razy mniej 7-10g dziennie. Minimalne spożycie błonnika dziennie powinno wynieść  25g a należyte  35g (czym więcej tym lepiej).

Ilość błonnika w codziennej diecie wpływa na ochronę przed chorobami cywilizacyjnymi oraz zdrowie jelit oraz na przyśpieszenie pasażu jelitowego. Spożywanie błonnika to nic innego jak prewencja również przed nadwagą.

Produkty bogate w błonnik to owoce, warzywa, orzechy, pieczywo i produkty mączne, kasze, otręby, ryż jest tego naprawdę sporo więc dlaczego obecnie jego spożycie w Polsce jest 4 krotnie niższe od zalecanego? Jak to wygląda w twoim przypadku?

Zastanówmy się jak wygląda nasza dieta:

  • Na śniadanie dominuje jasne pieczywo i produkty nabiałowe, brak w nim pieczywa ciemnego, warzyw i owoców.
  • Na 2 śniadanie dominują węglowodany proste, jasne pieczywo, drożdżówka , popularna wędlina lub po prostu Fast food bardzo rzadko jest to jakiś owoc czy np. sałatka warzywna.
  • Na obiad dominują ziemniaki a spożywane warzywa są często wysoko przetworzone pod postacią różnych gotowych surówek.
  • Podwieczorek, kolacja raczej nie obfitują w produkty bogate w błonnik.

Dlatego między innymi warto w każdym posiłku wprowadzać różnokolorowe warzywa lub owoce.

Poniżej mam dla Ciebie pomocne zestawienie produktów bogatych w błonnik, warto to przeanalizować i zastanowić się jak pod kątem błonnika wygląda Twoja dieta i jakie możesz w niej wprowadzić zmiany, żeby 4 krotnie podnieść jego spożycie. Pamiętaj że wraz z ilością spożywania produktów bogatych w błonnik może wzrosnąć również spożycie kalorii, więc wybieraj mądrze!

Pamiętaj, że błonnik jest rodzajem węglowodanu, występującym głównie w produktach roślinnych: owocach, warzywach i ziarnach. Jednak, w przeciwieństwie do innych węglowodanów złożonych, nie ulega szybkiemu rozkładowi w układzie pokarmowym, w większości przechodzi przez niego niestrawiony.

Są dwa rodzaje błonnika – rozpuszczalny i nierozpuszczalny.

Błonnik rozpuszczalny, jest  trawiony w naszym układzie pokarmowym.  Jego rozpuszczalna odmiana pod wpływem wody rozpuszcza się do postaci kleistego żelu. Dzięki temu jest on w stanie wiązać ze sobą tłuszcze, dzięki czemu nie trafiają one do obiegu krwi a poziom cholesterolu się nie zwiększa. Błonnik rozpuszczalny wspomaga także rozwój dobrych bakterii jelitowych.

Dobrym źródłem błonnika rozpuszczalnego są:

  • awokado, pomarańcze, jabłka, śliwki, banany
  • owies, fasola, soczewica
  • brokuły, marchewki, słodkie ziemniaki, groszek

Błonnik nierozpuszczalny to błonnik, którego organizm nie może strawić; przechodzi przez jelita nienaruszony. Tworzy więc duże niestrawione masy, które pomagają przesuwać się innym trawionym pokarmom przez układ pokarmowy. Błonnik nierozpuszczalny czyści w ten sposób jelita z stojącego w nich niestrawionego jedzenia. Jest to najlepszy sposób na to, aby twoje jelita były czyste i nic w nich nie zalegało.

Dobrym źródłem błonnika nierozpuszczalnego są:

  • pieczywo pełnoziarniste
  • otręby
  • kasze
  • orzechy i nasiona (oprócz siemienia lnianego)

Oba błonniki – rozpuszczalny i nierozpuszczalny – odgrywają ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu pokarmowego dlatego codzienna dieta powinna w nie obfitować

Natomiast jeżeli widzisz u siebie problem z ich spożyciem co może się przełożyć na zaparcia, nadwagę, wysoki poziom cholesterolu i trój glicerydów to warto sięgnąć suplement błonnika.  

My rekomendujemy sprawdzone i skuteczne rozwiązanie pod postacią Napoju Błonnikowego, który zawiera kompozycję błonnika rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego pochodzącego aż z 6 źródeł: jabłek, owsa, kukurydzy, cytrusów, cykorii i Soi.

napoj-blonnikowy-herbalifeJedna porcja Napoju Błonnikowego zawiera aż 5g błonnika a ma tylko 15 kcal dzięki czemu zawsze ograniczysz kaloryczność spożywanych posiłków.

Tak dla przykładu warto wiedzieć, ze jedno duże jabłko (180g) zjedzone ze skórką ma 4g błonnika i aż  92 kcal a np. 2 kromki pełnoziarnistego pieczywa maja co prawda 5g błonnika ale aż 260 kcal. Więc jak Widzisz różnica jest kolosalna w ilości spożytych niepotrzebnie kalorii.

Napój ma pyszny Jabłowy smak bardzo łatwo go przygotować na bazie wody niegazowanej.

Dzięki wyprowadzeniu Napoju błonnikowego do swojej diety wykorzystamy zalety błonnika nierozpuszczalnego i rozpuszczalnego co pomoże nam oczyścić nasz organizm ze złogów i toksyn jak również ograniczy wchłanianie tłuszczu przez organizm podczas spożywanych posiłków.  

Warto spróbować…

napój-blonnikowy-2

* wszelkie prawa zastrzeżone & Centrum Promocji Wellness – Prawa autorskie

Be Sociable, Share!
Ten wpis został opublikowany w kategorii diety, suplementy diety, warzywa i owoce w diecie, Wellness, Zdrowe Odżywianie i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz