ZDROWA DIETA NA WIELKANOC

Święta Wielkanocne to czas wyjątkowy, radosny, wypełniony rodzinnymi spotkaniami i próbowaniem wielkanocnych smakołyków.

1947520-shutterstock-10226611-643-482Często zapominamy o zasadach Zdrowego odżywiania i w naszej diecie górę bierze świąteczna tradycja, która w święta pozwala jeść bez ograniczeń. Część z nas utrzymała dietetyczne postanowienia wielkopostne  – np. zrezygnowała ze słodyczy albo alkoholu i teraz, gdy post się skończył staramy się nadrobić stracony czas co szybko może się przełożyć na kilka kilogramów więcej na wadze i tuż po świętach stwierdzamy z rozpaczą, że… nie możemy dopiąć spódnicy czy tez spodni

Jak więc odżywiać się na święta żeby nie przybrać na wadze?

Po pierwsze! Wszystkie Panie Domu, które przygotowują święta powinny odchudzić swoje przepisy kierując się zasadami zdrowej diety.

  • Śmietana „dodaje smaku”, ale też i zbędnych kalorii. Niech będzie jak najchudsza a może do zabielania wystarczy Jogurt.
  • Tradycyjny Majonez. Jak najmniej, jak najchudszy. I tak będą jajka, potraktuj majonez jak „przyprawę”, a nie składnik.
  • Sól zamień zwykła na sól ziołową poza tym wszystko można dosolić już na talerzu
  • Pamiętaj, że są różne rodzaje wędlin i mięs. Poza boczkiem i kiełbasą jest też drób, samo mięsa indyka to kilka wyśmienitych smaków. Z piersi indyka możemy wydobyć smak cielęciny, z ciemnego mięsa udek przeprawionych jałowcem można przygotować potrawę przypominającą dziczyznę, a z ciemnego i tłustego mięsa szyi – wieprzowinę. Pierś indyka – bez skóry – jest najchudszym mięsem więc warto to wykorzystać
  • Pieczywo – warto upiec swój chleb. Tutaj mam dla ciebie przepis. Swój chleb smakuje lepiej i nie traktujesz go jak „zapychacz”, ale potrawę i próbując zjesz go mniej.
  • Robiąc zakupy trunków wybierz raczej wino niż wódkę

Po drugie! jest takie słowo UMIAR

  • Jedz powoli, małymi porcjami. Jest takie przysłowie: „apetyt rośnie w miarę jedzenia”. Otóż rośnie również w porównywalnym tempie. Warto pamiętać, że apetyt i głód to nie to samo. Komunikacja na linii żołądek-mózg zajmuje nieco czasu (mniej więcej 10-20 min). Nim mózg poinformuje nas o stanie naszego żołądka możemy przesadzić
  • Zrozum znacznie słowa SPRÓBUJ – to kilka kęsów! Spróbuj wszystkiego, jak tradycja każą, a potem spokojnie zastanów się na co masz jeszcze ochotę. Wypij szklankę wody, porozmawiaj, nie rzucaj się od razu na dokładki.

Po trzecie! Pamiętaj za oknem WIOSNA i czas na nowalijki i świąteczne spacery

  • W wielką niedzielę koniecznie Idź na spacer po obiedzie lub kolacji a może zrób sobie dzień bez samochodu?
  • Potraktuj poważnie sałatki. Wracając do kwestii majonezu – sałatka warzywna, to sałatka warzywna, a nie majonezowa z warzywami!
  • I jeszcze raz idź na spacer. Dwa spacery. Trzy spacery. Poniedziałkowy spacer może być z uatrakcyjniony unikaniem strumieni wody co tylko pozytywnie wpłynie na Twoja aktywność.

 Jak powinno wyglądać nasze ucztowanie przy świątecznym stole?

Kilka zasad Zdrowej Diety, które pomogą Ci kontrolować niechciane kalorie i pozwolą dopiąć guziki we wtorek z rana

1. Posiłek zacznijmy od wypicia szklanki wody – dzięki niej szybciej doznamy uczucia sytości. Poza tym wodaa przyspiesza metabolizm.
2. Dania nakładajmy na mały talerz. Doznamy wtedy złudzenia, że mamy do zjedzenia większą porcję niż w rzeczywistości.
3. Najpierw próbujmy to, co lubimy najbardziej. Wtedy, bowiem, gdy poczujemy się już syci, łatwiej będzie nam zrezygnować z tego, za czym aż tak bardzo nie przepadamy.
4. Na naszych talerzach powinny dominować surówki – są niskokaloryczne, zapełniają żołądek, a dzięki dużej zawartości błonnika ułatwiają także perystaltykę jelit.
5. Jedzmy wolno i delektujmy się każdym kęsem. Musimy pamiętać o tym, że im szybciej jemy, tym więcej nakładamy sobie na talerz.
6. Czas przy stole postarajmy się spędzić raczej na rozmowie niż na jedzeniu.
Unikajmy alkoholu, gdyż to on zostanie najpierw spalony, a posiłek odłoży się w postaci tłuszczu. Poza tym pijąc łatwiej stracimy kontrolę nad własnymi zachciankami..
7. Nie żałujmy sobie chrzanu i ćwikły – nie tylko dodają smaku, ale też przyspieszają trawienie i skutecznie hamują apetyt. Potraw nie dosalajmy, sól skutecznie zatrzymuje wodę w organizmie.
8. Po obfitym posiłku zmobilizujmy rodzinę do wspólnego spaceru. Aktywność fizyczna nie tylko pozwoli uruchomić szybsze spalanie pokarmów, ale i zapobiegnie wzdęciom, które z pewnością pojawią się w czasie siedzenia.

Pamiętaj, że podczas Świąt nie chodzi tak naprawdę o jedzenie, ale o coś więcej. Nie pozwól, żeby jedzenie przesłoniło Ci rzeczy większe i ważniejsze. Ciesz się nimi. Ciesz się dodatkowym wolnym czasem, ciesz się rodziną i ciesz się tym, że jesteś Wellness

ALE TAK NA WSZELKI WYPADEK POLECAM KAŻDEMU SPRAWDZONE ANTIDOTUMSPRAWDŹ CO POMOŻE NA PRZEJEDZENIE I NIESTRAWNOŚĆ 😆

c66vg5fzv9fifypxh0nzPozostaje mi życzyć Ci spokojnych, radosnych i wiosennych świat Wielkiej Nocy spędzonych w rodzinnej atmosferze przy zdrowo zastawionym stole

Do usłyszenia po świętach

Jeżeli będzie wskazane zgubić kilka kilogramów po świętach napisz do mnie chętnie pomogę…. >>> FORMULARZ

———————————————————————————————————————————

>>REKLAMA

Incoming search terms:

  • święta wielkanocne
Be Sociable, Share!
Ten wpis został opublikowany w kategorii diety, Wellness, Zdrowe Odżywianie i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz