Dostarczmy pożywienia naszym kościom!

Osiągnięcie i utrzymanie optymalnej kondycji kości wymaga współpracy ponad dwudziestu składników odżywczych, z których pomocą struktura kości jest nieustannie odnawiana. Jeżeli przez dłuższy okres czasu zapas tych składników odżywczych nie jest uzupełniany, taki stan może doprowadzić do powstania osteoporozy, czyli do utraty masy kostnej.  

Problem nie polega wyłącznie na braku wapnia, jak jest to powszechnie rozumiane!

Cały szkielet dorosłego człowieka ulega regeneracji w okresie siedem do dziesięciu lat. Kości na szczęście mają wsparcie mięśni oraz warstwy tłuszczu, jednak o wiele trudniej obserwować ich stan.

Możemy stwierdzić, co pomoże w utrzymaniu optymalnej kondycji kości, a następnie aktywnie troszczyć się o nie. Nie daj się zmylić kompleksowej regeneracji kości, odbywającej się w około dziesięcioletnim cyklu, nowy kościec bowiem wcale nie musi oznaczać identyczny. Gęstość kości z biegiem lat maleje, dlatego też struktura kości ulega osłabieniu i kości stają się bardziej kruche i mniej odporne.

Badania wykazały, że uzupełnianie składników odżywczych niezbędnych dla długookresowej optymalnej kondycji kości znacząco poprawia gęstość kości i pomaga zapobiegać powstaniu osteoporozy.

Stosuj się do niżej podanych wskazówek!

Czego unikać, co pogarsza stan naszych kości:

  • Kawa: duża konsumpcja kawy wpływa na niską gęstość kości, dlatego zalecamy ograniczenie picia kawy lub sporadycznego jej spożywnia . Zastąpić ją można innym źródłem kofeiny, na przykład Guaraną, Thermojetics lub innymi napojami energetycznymi, jednak zawsze bez cukru, słodzików i innych dodatków chemicznych!
  • Napoje gazowane: zazwyczaj zawierają dużą ilość fosfatów, które w połączeniu z niską zawartością wapnia mogą spowodować ubytek wapnia w kościach. Ważne jest, aby zwłaszcza dzieci unikały napojów gazowanych, które mogą spowodować negatywne oddziaływanie na rozwój układu kostnego.
  • Konsumpcja cukru, środków pobudzających (palenie, alkohol) oraz stres: czynniki te stanowią największe zagrożenie dla utrzymania równowagi hormonu estrogenu / progesteronu, co natychmiast znajduje negatywne skutki w procesie regeneracji naszego układu kostnego .
  • Siedzący tryb życia: najlepszym sposobem na wzmocnienie kości to regularne ćwiczenie. 30-minutowy spacer w szybkim tempie co drugi dzień jest idealnym rozwiązaniem.

 Co na odwrót może wpłynąć na poprawę stanu naszych kości:

  • Konsumpcja wystarczającej ilości warzyw liściastych: są bogate w witaminę K, której działanie ochronne zostało potwierdzone.
  • Należy jeść większe ilości owoców, warzyw i sałatek i obniżyć konsumpcję białka zwierzęcego. W ten sposób pomożesz utrzymać w organiźmie zrównoważony poziom pH. Raczej jedz ryby niż mięso.
  • Zwiększenie konsumpcji niezbędnych tłuszczy:  kwasy tłuszczowe Omega 3 zawarte są w łososiach, makrelach, sardynkach, śledziach, Omega 6 – w nasionach sezamu i pestkach słonecznika.  Taka żywność może zastąpić tłuszcze nasycone.
  • Progesteron: dla kobiet przed i po menopauzie niezwykle ważne jest wykonanie  badania ukierunkowanego na ten typ hormonu.
  • Naturalne promieniowanie słoneczne: organizm wykorzystuje je do produkcji witaminy D, niezbędnej dla wchłaniania wapnia.
  • Suplementacja wapnia

 Niezbędny odżywianie dla kości to:    

  • Wapń: ser, sardynki, tofu, nasiona seznamu, zielone warzywa liściaste,
  • Magnez: figi, cytryny, grejfruty, kiełki pszenicy, orzechy, ciemnozielone warzywa,                                                                                                                                                                                                       
  • Witamina D: śledzie, makrele, łososie, sardynki, tuńczyk, promieniowanie słoneczne
  • Cynk: ostrygi, chude mięso, nasiona seznamu i dyni, orzechy, drożdże piwne, sardynki, żyto, jęczmień
  • Witamina C: brukselka, papryka  kiwi, mango, brokuły, truskawki, rzeżucha,                                                                                                   
  • Bor: zielone warzywa liściowe, owoce                              
  • Witamina K: kalafior (surowy), włoska kapusta, groszek, pomidory, brokuły, brukselka,

W celu zapewnienia optymalnego zapotrzebowania kości na składniki odżywcze zalecamy:

Be Sociable, Share!
Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii, suplementy diety, Zdrowe Odżywianie i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na Dostarczmy pożywienia naszym kościom!

  1. Agata Wojan pisze:

    A czy picie mleka nie rozwiązuje problemu ?

    • Małgorzata Wróblewska pisze:

      Wapń obniża poziom cholesterolu we krwi przez ograniczenie jego wchłaniania z pożywienia. W mleku znajduje się też magnez, który w połączeniu z wapniem reguluje ciśnienie krwi. Dlatego właśnie picie mleka zapobiega nadciśnieniu tętniczemu i chroni przed chorobami układu krążenia: miażdżycą, udarem i zawałem serca. Dorośli powinni spożywać ok. 900 mg wapnia dziennie (2 pełne szklanki mleka).
      Ale z biegiem czasu przyswajanie wapnia z produktów znacząco maleje wiec jezzei za młodu nie dbaliśmy o swoje kości i nie dostarczliśmy odpowieniej ilości wapnia to należy wspomóc sie KONIECZNIE SUPLEMENTACJĄ

Dodaj komentarz